החומצה ההיאלורונית היא המלכה הבלתי מעורערת של עולם הרפואה האסתטית: יש לה סגולות רבות ושימושיות לעולם האסתטיקה ובכלל, השימוש בה נעשה לרוב בפרוצדורות קלות יחסית, פשוטות ונוחות לעומת טיפולי כירורגיה פלסטית, תופעות הלוואי לטיפולים האסתטיים הם נדירים ומעטים וכמובן כמובן – הטיפולים מניבים תוצאות מצוינות ואפקטיביות. אז מהי החומצה הזו ומה הופך אותה לשימושית ומומלצת כ"כ?

קצת על החומצה

חומצה היאלורונית היא מרכיב חיוני בגופם של בני האדם (ולא רק) ומטרתה היא בין היתר לסייע לתקשורת הבין-תאית, לשמור על לחות התאים, המבנה שלהם ועוד. ככל שחולפות השנים, נמצא שריכוז החומצה בתאי הגוף (ובייחוד בעור) יורד ומכאן, גם נולד הקשר שבין השימוש בה, לרבות ההזרקה שלה, לבין החזרת החיוניות לעור.

הכל התחיל בתחילת המאה שעברה

אז כאמור, בתחילת המאה שעברה, ככל הנראה מאמצע שנות ה-30 עד לשנות ה-40, נעשו מספר מחקרים בנושא שבחנו מחד את תפקידה של החומצה ההיאלורונית בגופם של יונקים ומאידך, בחנו שימושים נוספים של החומצה. אחד הגילויים המרכזיים במחקרים היה גילוי תפקידה של החומצה ויתרונותיה הרפואיים הרבים, הנוגעים גם לתחום האסתטיקה.

אט אט, הרעיון של שימוש בחומצה ההיאלורונית בתחום האסתטיקה הלך ותפס תאוצה, הודות לביקוש העצום לחומרי מילוי בטוחים ושימושיים, אולם גם הודות ליתרונותיה הבלתי מעורערים של החומצה:

  • ראשית, מדובר בחומר הנמצא באופן טבעי בגוף ולמרות שכיום החומצות מיוצרות באופן מלאכותי, עדיין הן עדיפות ללא ספק על חומרים אחרים, הן מצד פעילות החומצה בגוף והן מצד תופעות הלוואי האפשריות לטיפולים.
  • שנית, תפקידה של החומצה בגוף מסייע לה להפוך לא רק לחומר מילוי טכני, אלא גם לחומר המעודד תהליכי הצערת עור טבעיים בגוף.
  • בנוסף, השימוש הגובר בחומצה סייע לפיתוח טיפולים אסתטיים חלופיים לניתוחים פלסטיים, וטיפולים אסתטיים חדשים לחלוטין.

חומצה היאלורוניתאז מה ניתן לעשות בעזרתה?

כאמור, השימוש בחומצה היאלורונית איננו ייחודי רק לעולם האסתטיקה. עם זאת, החל משנות ה-90 ועד ימינו, רופאים אסתטיים מבצעים מספר פרוצדורות פופולאריות בתחום המסייעות לנשים וגברים רבים ברחבי העולם:

  • טיפול בקמטים – השימוש הנפוץ ביותר בחומצה ההיאלורונית היא בתחום מילוי הקמטים. בשונה מחומרים אחרים, החומצה נספגת בשלב מסוים בגוף ולכן הטיפולים מחייבים תחזוקה שוטפת בטווחי זמן של כמה חודשים עד שנה-שנתיים (תלוי במאפייני המטופל\ת וסוג הטיפול). עם זאת, סגולותיה של החומצה מסייעים למראה הקמטים להשתפר עם הזמן, גם כשהחומצה ההיאלורונית נספגת.
  • עיצוב ופיסול הפנים או אזורים מסוימים בהם – מעבר לשימוש הבסיסי בחומצה כחומר מילוי, ניתן להשתמש בה כדי לעצב אזורים מסוימים בפנים ובכך, לקבל אפקט של עור מתוח יותר, לחיים גבוהות, סנטר וקו לסת תחתונה מהוקצע יותר, עיצוב שפתיים וכן הלאה.
  • הצערת מראה העור בפנים ובאזורים אחרים בגוף – היכולת הבסיסית של החומצה ההיאלורונית להחזיר לעור חיוניות, לחות, אלסטיות ועוד, מאפשרת להשתמש בחומצה במקרים בהם קיים צורך בהצערת העור בפנים, באזור החזה, הצוואר וכד'.

חשוב לציין שהשימושים הללו אמנם נכתבו בנפרד, אולם לעיתים קרובות, רופאים אסתטיים מחליטים ביחד עם המטופל\ת על אסטרטגיה מותאמת אישית שתכלול את כל השימושים הללו בחומצה, בייחוד כשקיימים כמה צרכים, כגון: מילוי קמטים לצד פיסול, הצערת עור הפנים לצד עיצוב מחודש של קו הלסת התחתונה וכד'.

מעט הרחבה על הטיפולים עצמם

הטיפולים בחומצה היאלורונית מתבצעים בעזרת הזרקה מקומית או כמה הזרקות, ולכן מדובר בטיפול פשוט יחסית שלא אורך לרוב יותר מ-20 דקות עד חצי שעה. למרות שכמו בכל טיפול אסתטי גם כאן קיימות תופעות לוואי פוטנציאליות שעלולות להתרחש, מדובר במקרים נדירים מאוד וברוב המקרים המטופל או המטופלת יוכלו לחזור לפעילות מלאה כמעט מיד לאחר ההזרקה.

דילוג לתוכן