טיפולי שיניים יכולים לעבור בלי הרדמה כלל אפילו במקרים בהם מדובר בבעיה חמורה וזאת כיוון שהעצבים של השן נפגעו. במצבים אחרים חייבים לעבור הרדמה ואפילו הרדמה מלאה ולא תמיד הסיבה היא הנוחות של המטופל אלא לעתים מדובר בצורך רפואי משמעותי.

מה היתרונות של טיפול שיניים בהרדמה?

לפני שנתחיל להסביר כיצד מתבצעים טיפולי שיניים בהרדמה מלאה צריך לזכור למה זה כלל כדאי. יש מגוון רחב של טיפולי שיניים שמחייבים הרדמה מלאה אך כרגע נדבר על המצב בו עושים את ההרדמה מרצון. הרדמה יכולה להיות יעילה מאוד כיוון שהכאב לא מורגש וזאת רק אחרי דקה שממתינים לאחר הזרקת החומר אל הרקמה בה מתבצע הטיפול, כאשר כאן מדובר על הרדמה מקומית. הרדמה מלאה יכולה לספק נוחות ורוגע הרבה יותר גבוהים למטופל כיוון שהוא כלל לא מעורב בטיפול. כמו כן יש צורך להרדים מטופלים יותר לוחמניים שלא יכולים או מסוגלים לשתף פעולה.

כיצד מרדימים את המטופל לפני הטיפול?

כדי להרדים את המטופל יש צורך להשתמש בחומרי הרדמה, לרוב כאלו שמוזרקים. הרדמה מקומית תוזרק באמצעות מזרק אל החניכיים באזור בו עתיד להתבצע הטיפול וכאשר מדובר בהרדמה מלאה אפשר לבחור גם בגז. יש גזים שמטשטשים את המטופל לחלוטין וכך הוא לא מרגיש את הכאב, והוא כמובן עם הזמן יירדם לחלוטין. כמובן שהרדמה מלאה הרבה יותר מסובכת מהרדמה מקומית ויש לה התוויות נגד, דבר שאין להרדמה מקומית כלל. ההרדמה המלאה גם דורשת ניטור לאורך כל הטיפול כדי שהמטופל לא יהיה בסכנה.

 טיפולי שיניים בהרדמה

באלו סוגי טיפולים יש צורך בהרדמה?

יש צורך בהרדמה מלאה בטיפולים שמחייבים מגע עם העצבים. במצב בו יש סיכוי שהעצבים ייפגעו המטופל מסתכן בכאבי תופת. חשוב לזכור כי במצב כזה לא רק שהוא יסבול מאוד אלא גם הטיפול בפועל לא יוכל להימשך, אפילו אם הוא עבר הרדמה מקומית בשלב מוקדם יותר. כמו כן יש מקרים בהם המטופלים יפחדו ואז אין ברירה אלא להרדים אותם לחלוטין כדי שלא יהיו מודעים למה שקורה במהלך הטיפול. יש גם אפשרות להרדים מטופלים שלא יכולים לשתף פעולה ואי אפשר לשכנע אותם כמו למשל אנשים עם פיגור שכלי או אנשים שחוו טיפול שיניים שהיה חוויה רעה במיוחד.

האם יש סכנות בטיפול שיניים בהרדמה?

הסכנה העיקרית בטיפול שיניים בהרדמה מלאה היא שההרדמה תגרום לפגיעה ארוכת טווח למטופל. המטופל יכול לסבול מאספירציות, כלומר שאיפת הפרשות, כיוון שאין לו רפלקסים להגנה כמו למשל רפלקס שיעול. כמו כן חשוב לזכור כי ברגע שהמטופל לא מרגיש כאב ולמעשה לא את כל הטיפול יכול להיות שרופא השיניים יפגע בעצבים חשובים או באזורים אחרים שחיוניים לתפקוד שלו, ואת הנזק יהיה אפשר לגלות רק כאשר הטיפול ייגמר וגם השפעת חומר ההרדמה.