מידי שנה רופאים רבים מאבחנים אלפי נשים (וגם מעט גברים) אשר לוקות בסרטן השד. הקידמה והטכנולוגיה של הרפואה המודרנית מצליחים אמנם לצמצם את אחוזי התמותה וכן, מצליחים לאפשר למטופלים רבים להתמודד בצורה טובה עם המחלה.
אז איך נתמודד נפשית עם מחלת סרטן השד? כל התשובות במאמר לפניכם.

מהו סרטן השד?

סרטן השד הוא סוג של מחלת סרטן מבין מגוון גדול של סוגי סרטן.
סרטן השד היא מחלה ממארת מהשכיחות ביותר בישראל ובכלל בעולם המערבי. ניתן לומר כי בערך 5,000 נשים שונות מאובחנות במחלת סרטן השד מידי שנה. אחד הדברים החשובים ביותר בכל סוג של מחלת סרטן הוא נושא הגילוי המוקדם. ככל שהמחלה מתגלה בשלב מוקדם יותר כך עולים הסיכויים של הטיפול להצליח. הנתונים מעידים כי יש כ- 90% סיכויים להצלחת הטיפול כאשר מגלים את המחלה בשלב מוקדם. בשנים האחרונות אנו עדים לעובדה בה מספר הנשים המחלימות ממחלת סרטן השד עולה בצורה מתמדת וזאת בעיקר בזכות שיפור הטיפולים, התקדמות בטכנולוגיה ואיסוף מידע ומחקרים.

איך מתמודדים עם המחלה?

סרטן השד, היא מחלה שאינה שונה בהרבה ממחלה קטלנית אחרת, בכל מקרה של מחלה סופנית אנו מרגישים מיד איום קיומי – ובצדק! כל אחת מאיתנו מתמודדת עם האיום הקיומי בצורה אחרת.

במהלך הטיפולים וההתמודדות עם המחלה, המטופלת תמצא את עצמה מתמודדת עם שינויים בגופה, התמודדות עם כאבים, תופעות לוואי מטיפולים וכן, מרבית הנשים יחוו דאגות קשות ואפילו חרדות כלפי עצמן וכן, כלפי שאר ממשפחותן וילדהן.
הפחדים והחרדות יכולים לבוא לידי ביטוי במספר מצבים שאנו נעדיף לא להגיע אליהם כגון – התמוטטות עצבים וחוסר תפקוד משמעותי. בנוסף, החולות יכולות להגיע למצב של דיכאון קשה מאד, חרדות ואפילו התכחשות למצבן הבריאותי.

בנוסף להתמודדויות הנ"ל המטופלות יכולות להתמודד עם תחושות אשמה, הרי הן עסוקות בעצמן ועושות הכל על מנת להבריא וכך בעצם "מזניחות" את שאר משפחתן והילדים שלהן.

תופעה נוספת שניתן לראות אצל מטופלות רבות הוא הנושא של חוסר אונים. הרבה נשים מרגישות נזקקות או אפילו סיעודיות ללא קשר למצבן הגופני.

לחשוב חיובי, זה לא סתם משפט

מטופלות רבות שומעות משפטים כמו – תחשבי חיובי, נסי לחייך, הכל לטובה וכדומה. בפועל הדבר נכון וחשוב לנסות להשתמש ב"סיסמאות" אלו.
חשיבה חיובית ואופטימיות משפיעים ישירות על המוח שלנו וגורמות גירוי חיובי. ככל שנחשוב חיובי כך נרגיש טוב יותר עם עצמנו ונשדר זאת החוצה לסובבים אותנו.
לא פעם שמענו סיפורים על חולת סרטן השד שלא עשתה טיפולים כלל והבריאה באופן מלא וזאת רק בזכות מחשבה חיובית.
חשוב לזכור, אנחנו ממליצים לעשות את הטיפולים ולהישמע להוראות הרופא אך במקביל לשדר אופטימיות וחשיבה חיובית כמה שיותר.

לסיכום

סרטן השד היא מחלה שאסור להמעיט בערכה. במידה ויש תחושה של גוש או בלט באזור השד מומלץ לא לחכות ולפנות לבדיקה מול רופא מתאים. חשוב לזכור כי אופטימיות בהחלט יכולה לעשות הבדל משמעותי וכי ללא אופטימיות לא נוכל להתמודד כלל עם המחלה.