השיניים הראשונות מתחילות לבצבץ במהלך שנת החיים הראשונה של התינוק. במהלך השנים עתידות השיניים הללו להתחלף ולקראת גילאי העשרים מגיע זמנן של שיני הבינה לבקוע. אלו השיניים האחוריות שצומחות בארבעת הפינות של הפה. בשלב בו שיני הבינה צומחות הפה מלא בכל עשרים ושמונה השיניים הקבועות, היות שכך עלול להיווצר מצב של צפיפות בתוך הפה.

היות והמקום לא מאפשר להם תמיד צמיחה נכונה עלולות שיני הבינה לגרום לבעיות מסוגים שונים. פעמים השן בוקעת ונכלאת מבלי יכולת להמשיך לצמוח, במקרים אחרים השן צומחת בזווית לא נכונה. כמובן שבעיות אלו עשויות להצריך טיפול מקצועי.

סוגים שונים של שיני בינה כלואות

שן הבינה שצמחה אך במהלך הצמיחה נכלאה – היא שן שמצריכה טיפול. רופאי השיניים מבדילים בין ארבע סוגים שונים של כליאות שיניים. כאשר השן צומחת לכיוון מרכז הפה הכליאה תקרא כליאה מרכזית. במידה והשן צמחה בזווית אופקית הכליאה תוגדר כאופקית, יש מקרים בהם השן גדלה בזווית ישרה אך בשל הסמיכות לשן הקרובה היא לא יכולה לבקוע. כליאה דיסטלית היא כליאה בה השיניים צמחו במרחק מהשיניים ונכלאו במצב זה.

מה קורה כאשר שיני בינה גדלו באופן חלקי?

קשה לנקות את שיני הבינה כראוי בשל המיקום העמוק שלהם. אך שן כלואה היא בעייתית פי כמה, שכן היא עלולה לגרום להצטברות של חיידקים ושיירי מזון. העובדה שבמקום יצטברו מושבות של חיידקים יגרמו לבעיות חניכיים ובעיות דנטליות רבות.

לדוגמה:

  • עששת שגורמת לחורים ולריקבון בשיניים.
  • מחלות חניכיים וחניכיים דלקתיות.
  • פלאק שגורם לדלקת ברקמות הרכות שמקיפות את השיניים.
  • צלוליטיס – זיהום חיידקי שמתפשט בגרון, בלחי ובלשון.
  • מורסה – מוגלה שמצטברת לצד שיני הבינה

הטיפול היעיל והנכון

במקרים רבים יוחלט על ידי רופא שיניים על עקירת שן בינה. אם כי בשלב הראשון ייעשו מאמצים למנוע עקירות והמטופל יקבל אנטיביוטיקה ויונחה לחטא את פיו במטרה להתגבר על התופעות מהם הוא סובל בלי להגיע למצב שמצריך עקירת שיני בינה.

 

Categories: בריאות

דילוג לתוכן